Кадиров испраќа нова група волонтери од Грозни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави дека уште една група волонтери отишле во Донбас.

Фото: ЕПА

„Друга група волонтери од Грозни отидоа во Донбас. Сите претходно завршија обука на Универзитетот на руските специјални сили во Гудермес. Под компетентното водство на најдобрите инструктори, волонтерите го подобрија тактичкото стрелање и генерално ги совладаа основите на воената наука“, напиша на својот профил на Телеграм Кадиров, кој му е сојузник на Владимир Путин во војната во Украина.

Посебната улога на Чеченија во испраќањето доброволци во Украина се должи на фактот што во републиката добиваат сѐ што им е потребно „без непотребната бирократија и неволји“, рече Кадиров и додаде дека меѓу руските региони, Чеченија „води“ во мобилизирањето волонтери.

Најмалку четворица гувернери веќе ја поддржаа иницијативата на Кадиров за самомобилизација во руските региони.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе