Испрати сочувство до семејството

Кадиров го осуди убиството на наставникот во Париз, велејќи дека нечесно се обвинуваат Чеченците

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го осуди терористичкото убиство на наставникот во Париз и му испрати сочувство на семејството, пренесува руската новинска агенција ТАСС.

Фото: ЕПА

На францускиот наставник по историја кој со своите ученици дискутирал за карикатурите на муслиманскиот пророк Мухамед, 18-годишен напаѓач, Чеченец, роден во Москва, во петокот на улица во париско предградие го обезглави, а полицијата набрзо го уби напаѓачот. Францускиот претседател Емануел Макрон го осуди како „исламистички тероризам“.

Како одговор на убиството, лидерот на Чеченија објави дека „силно се спротивставуваме на тероризмот во каква било форма, но ве повикувам да не ги провоцирате верниците или да ги навредувате нивните верски чувства“.

Тој исто така изјави дека „ова не е прв пат Франција да се обиде да ги обвини Чеченците за сите свои проблеми. Ве уверувам дека Чеченците не се дел од нив“, напиша Кадиров и додаде дека осомничениот во поголемиот дел од својот живот бил во Франција.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе