Јужнокорејски дипломат: Мислам дека Ким е во кома и дека неговата сестра ја презема контролата

Медиуми како Њујорк пост, Дејли мејл и Мирор ја пренесоа изјавата на јужнокорејски дипломат кој тврди дека Ким Џонг Ун е во кома, а дека неговата сестра ја презела контрлата врз Северна Кореја.

EPA-EFE

Чанг Сонг Мин, поранешен помошник на покојнио јужнокорејски претседател Ким Дае Џунг, тврди дека Северна Кореја ја крие вистината за влошеното здравје на својот лидер и дека, колку што може тој да сфати, севернокорејскиот владетел е во коматозна состојба.

Нагѓањата за вистинската здравствена состојба на Ким се сѐ почести поради малиот број јавни појавувања оваа година.

Во разговор за локалните медиуми Чанг Сонг Мин кажа: „Проценувам дека е во кома, но е жив“.

Тој додаде дека сестрата на Ким, 23-годишната Ким Јо Џонг е во позиција да преземе дел од овластувањата на својот брат.

„Не е формирана целосна структура на сукцесија, така што Ким Јо Џонг се става во прв план бидејќи вакумот не може долго да се одржува“, кажа тој.

Тврдењата на Чанг Сонг Мин доаѓаат и покрај тоа што севернокорејски медиуми објавија фотографии за кои се тврди дека докажуваат дека Ким присуствувал на состанок на владата во четвртокот.

Новинската агенција Ројтерс објави дека не може независно да ги потврди фотографиите.

Минатата недела се тврдеше дека Ким Џонг Ун ја промовирал својата сестра на местото командант на Северна Кореја.

Ким Јо Џонг сега е задолжена за севернокорејската политика кон САД и Јужна Кореја, со што де факто стана негова заменичка.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе