Јужна Кореја тестираше нова ракета, речиси невидлива за радари (ВИДЕО)

Јужна Кореја денес соопшти дека го извршила првото тестирање на новата крстосувачка ракета која треба да ја засили способноста за превентивен напад врз Северна Кореја доколку кризата ескалира.

Јужнокорејската војска соопшти дека ракетата „таурус“ (Taurus) била испукана од ловец-бомбардер Ф-15, и успешно ја погодила својата мета на западниот брег.

Унапредената ракета е произведена од германската компанија Таурус системс. Максималниот дострел ѝ е 500 километри, а министерството за одбрана на Јужна Кореја соопшти дека радарите не би можеле да ја откријат пред да ги погоди метите во Северна Кореја.

Тестирањето на ракетата е извршено како строго предупредување до Пјонгјанг, откако Северна Кореја на 3 септември го изврши шестиот и најсилен нуклеарен тест.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе