НАСПРОТИ ТЕНЗИИТЕ

Јужна Кореја ќе испраќа хуманитарна помош на Северна Кореја?

Владата во Сеул ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош во Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународните организации, објави Танјуг.

Владата во Сеул планира да одржи состанок за меѓу корејската соработка, за да одлучи дали да понуди хуманитарна помош за оние што се загрозени во Северна Кореја, соопшти јужнокорејското министерство за обединување, пренесе агенцијата Јонпхап.

Сеул ја суспендираше помошта на Пјонгјанг преку агенцијата на ОН по нуклеарните и ракетни тестови на Северна Кореја во 2016 година.

Министерството во Сеул сега предложи да се издвојат 4,5 милиони долари за деца и трудници во Северна Кореја преку Светската програма на ОН за храна, а остатокот од 3,5 милиони да се донираат преку Уницеф.

„Основниот став на владата е дека треба да продолжи со хуманитарната помош на загрозените групи во Северна Кореја, без оглед на политичката ситуација“, изјави еден официјален претставник.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе