Јужна Калифорнија ја погоди земјотрес од 6,4 степени (ФОТО+ВИДЕО)

Јужна Калифорнија вчера беше погодена од најсилниот земјотрес во последните две децении.

Епицентарот на земјотресот од 6,4 степени беше во близина на градот Риџкрест, кој се наоѓа на 240 километри североисточно од Лос Анџелес.

Пожарникарите и итни екипи денеска даваат медицинска помош и гасат пожари во и околу градот.

Земјотресот, кој удри на американскиот Ден на независноста, го почувствувале луѓето од пустината Мохаве до брегот на Пацификот.

Има големи штети во Риџкрест, која се наоѓа југозападно од епицентарот, рекол локалниот геофизичар професорот Џон Рандел за Би-Би-Си.

Тој додаде дека е среќа што земјотресот се случил далеку од големите населени места.

Патиштата се распукани и скршени, а бандери се испопаѓани на земја по земјотресот, во кој се скршени стакла и се урнати ѕидовите на некои домови во регионот.

Жителите пријавиле мали повреди, а експертите предупредуваат дека е можно да следуваат уште земјотреси.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе