Јужна и Северна Кореја ја обновија комуникацијата

Јужна и Северна Кореја ја обновија комуникацијата, а лидерите на двете земји се согласија да ја вратат довербата и да ги подобрат односите, објави во вторникот владината канцеларија во Сеул.

EPA-EFE/KCNA

Севернокорејскиот државен медиум КЦНА исто така објави дека сите меѓукорејски комуникациски канали повторно се отворени во вторник во 10 часот во согласност со договорот на лидерите.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун од април размениле повеќе писма и се договориле за повторно воспоставување на директна телефонска линија, соопштено е од канцеларијата на јужнокорејската влада.

Северна Кореја ја прекина оваа „жешка линија“ во јуни 2020 година, бидејќи прекуграничните врски се укинати по неуспешниот втор самит во февруари 2019 година помеѓу Ким и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, на кого Мун му понуди да посредува.

Мун повика на обновување на „жешката линија“ и на разговори, положувајќи големи надежи во американскиот претседател Џо Бајден да ги рестартира преговорите со цел демонтирање на нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/KCNA

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе