Јутјуб го укина каналот на Жаир Болсонаро поради ширење дезинформации за пандемијата

Видеоплатформата Јутјуб ги отстрани видеата од каналот на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, поради ширење дезинформации за пандемијата на коронавирусот.

Фото: ЕПА

Јутјуб во соопштението за јавноста соопшти дека одлуката е донесена „по внимателно прегледување“ и без да се зема предвид работата или политичката идеологија на Болсонаро, пишува Гардијан.

Екстремно десничарскиот воен капетан Болсонаро е критикуван за рекламирање недокажани лекови, ширење сомневања за вакцината против коронавирусот и избегнување на носењето маски.

Од кабинетот на претседателот сè уште немаат коментар.

Минатата година социјалните мрежи Твитер и Фејсбук ги отстранија снимките на Болсонаро поради кршење на условите за користење откако тој се спротивстави на препораките на светските експерти за јавно здравје.

На јутјуб-каналот на Болсонаро беа објавувани неделни видеа во кои тој ги повикува министрите, поставува прашања и зборува за своите непријатели.

За време на разговорите, кои исто така се појавуваат на неговиот фејсбук-профил, тој редовно изнесува сомнеж во поглед на сериозноста на вирусот и рестриктивните мерки.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе