Јеменските сили соборија американски борбен дрон во Сана (ВИДЕО)

Јеменската армија, помогната од борците на здружените оружени племенски групи „Популарни комитети“, пресретнале и нанишаниле беспилотно летало што ѝ припаѓало на воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, кое летало над регионот на западноцентралната провинција Сана.

Неименуван воен извор во Јемен, за телевизиската мрежа на арапски јазик Ал Масира, изјави дека силите за воздушна одбрана во Јемен и нивните сојузници во вторникот вечерта го собориле беспилотното летало МКју-1 Предатор, од американско производство, со ракета земја-воздух.

Изворот додаде дека беспилотното летало било уништено додека било на мисија над областа Диан во областа Бани Матар во провинцијата.

МКју-1 Предатор е летало пилотирано од далечина изградено од американскиот енергетски гигант Џенерал атомикс. Овој модел, кој носи неколку камери и сензори, го користеа американските воздухопловни сили за време на војните во Авганистан, Ирак, Сирија и Сомалија.

 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе