„Тест-објава“

Јапонската телевизија објави дека Северна Кореја испукала ракета, па ја избриша веста

Јапонската телевизија НХК вчера извести дека Северна Кореја лансирала ракета и дека се проценува дека проектилот паднал на околу 2.000 км од брегот на Хокаидо. Но веста набргу потоа беше повлечена.

Погрешната информација за лансирањето ракета националниот радиодифузер на Јапонија ја објави доцна во четвртокот. Неколку минути подоцна објави дека веста е „неточна“, предизвикувајќи уште поголема забуна.

Подоцна истиот ден, НХК објасни дека по грешка била објавена „пробна објава, а не вистински факт“, извинувајќи им се на своите гледачи и на пошироката јавност.

Тајмингот на пробната објава не можеше да биде полош, бидејќи состојбата на корејскиот полуостров останува напната. Пред божиќните празници, Ким Џонг-ун им упати шифрирано предупредување на САД дека ќе добијат потенцијални „божиќни подароци“. 

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе