Јапонија вети дека ќе им помогне на Филипините да го обноват Марави

Денес Јапонија рече дека ќе им помогне на Филипините повторно да го изградат јужниот град Марави уништен со конфликтот, како и друга инфраструктура со цел продлабочување на врските и спротивстававување на регионалното влијание на Кина.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе ги даде ветувањата во заедничката изјава со филипинскиот претседател Родриго Дутерте по разговорите во Токио.

Дутерте на 23 октомври го објави крајот на петмесечните воени операции во Марави со бунтовниците на исламската држава во конфликтот што уништи голем дел од центарот на градот и расели околу 300.000 луѓе.

„Владата на Јапонија согледува дека рехабилитацијата и реконструкцијата на градот Марави е исклучително важно“, се вели во соопштението, пренесе Ројтерс.

Јапонија, исто така, понуди да помогне и во други проекти како железничката инфраструктура, речните брани, вклучувајќи и можен заем од 600 милијарди јени за да се помогне фондот за развој на метрото во Манила.

Средбата беше можност за Абе да разговара за безбедноста во Азија, пред клучните регионални состаноци што ќе започнат со Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Виетнам во ноември.

„Со претседателот Дутерте потврдивме дека и двете сме поморски нации кои делиме основни вредности и стратешки интереси“, рече Абе за време на заедничкото соопштение со Дутерте. Двете земји, додаде тој, ќе ги опфатат заедничките прашања, вклучувајќи ја и Северна Кореја и „слободниот и отворен Индо-Пацифик“.

Јапонија е загрижена поради зголемената моќ на Кина во Јужното Кинеско Море и гледа соработка со Филипините, кои се наоѓаат на источната страна на поморскиот пат, како клучен сојузник во превенцијата на ширењето на влијанието на Пекинг во западниот Пацифик.

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради.

повеќе

Неконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. 

повеќе

Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 се носи во екс-пост заробена држава каде тензиите помеѓу администрацијата, економските агенти, клиентите и општеството се големи.

повеќе