Јапонија ја погоди земјотрес од 6,6 по Рихтер (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди североистокот на Јапонија. Епицентарот бил кај брегот на префектурата Мијаги, а хипоцентарот на длабочина од околу 60 километри.

EPA-EFE

Тресењето се почувствувало и во Токио, јавува Ројтерс.

Не е издадено предупредување за цунами.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе