Јапонија ја погоди земјотрес од 6,6 по Рихтер (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди североистокот на Јапонија. Епицентарот бил кај брегот на префектурата Мијаги, а хипоцентарот на длабочина од околу 60 километри.

EPA-EFE

Тресењето се почувствувало и во Токио, јавува Ројтерс.

Не е издадено предупредување за цунами.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе