Јапонија ја погоди земјотрес од 6,6 по Рихтер (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди североистокот на Јапонија. Епицентарот бил кај брегот на префектурата Мијаги, а хипоцентарот на длабочина од околу 60 километри.

EPA-EFE

Тресењето се почувствувало и во Токио, јавува Ројтерс.

Не е издадено предупредување за цунами.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе