Јапонија ѝ испраќа на Украина заштитна опрема против хемиско оружје

Јапонија ќе ѝ испрати на Украина маски и облека за заштита од хемиско оружје, изјави денеска министерот за одбрана Нобуо Киши.

Фото: ЕПА

Јапонија дополнително ќе испрати извидувачки дронови, а пратките ќе дојдат по барање од Киев, во време на сè поголема загриженост дека Русија ќе искористи хемиско оружје во Украина.

„Продолжуваме да даваме колку што е можно поголема помош за украинската влада“, рече Киши.

Јапонија неодамна ѝ испрати на Украина панцири, шлемови и зимска облека.

Како дел од санкциите наметнати на Москва во Јапонија во вторникот стапи на сила забрана за увоз на 38 производи од Русија, вклучително и вотка и производи од дрво.

Забраната се однесува само на еден процент од увозот од Русија, објави јапонската новинска агенција Кјодо. Токио во моментов соработува со Западот на воведување построги санкции.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе