Словенечкиот премиер

Јанша го поддржа Трамп: На светот му треба силен американски претседател

Словенечкиот премиер Јанез Јанша вчера отворено го поддржа американскиот претседател Доналд Трамп во неговата борба за нов претседателски мандат, наведувајќи дека тој е подобро решение за светот од неговиот демократски противкандидат Џо Бајден.

EPA-EFE

„Ги почитуваме тешките животни трагедии на Џозеф Бајден и некои негови стари политички постигнувања, но кога тој би бил избран, би бил еден од најслабите американски претседатели во историјата, во момент кога на светот му требаат повеќе од кога било силни Соединети Американски Држави“, напиша на својот твитер профил Јанша во постот на англиски јазик и додаде: „Одиме Доналд Трамп, победа“.

Отворено поддржување на конкретни лица или партии на претседателските или парламентарните избори во други држави не е во словенечката политичка традиција, а Јанша е меѓу ретките државници во светот кој тоа го прави пред претседателските избори во САД.

Меѓу другите, тоа во текот на американската изборна кампања го направија унгарскиот премиер Виктор Орбан и бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Словенечката левичарска опозиција често го критикува Јанша дека ја „орбанизира“ Словенија бидејќи е пријател со унгарскиот претседател на владата и дека со него го поврзуваат многу сличните погледи на емиграциските прашања и глобализмот и скептичноста кон „централизмот“ и бирократијата во Брисел. Понекогаш го обвинуваат дека го имитира сегашниот американски претседател, меѓу другото со претераната комуникација на социјалните мрежи и острите виртуелни напади врз политичките конкуренти и ненаклонетите медиуми.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе