Јачината на земјотресот во Албанија како три атомски бомби (ФОТО+ВИДЕО)

Според податоците објавени на порталот Вулкан дискавери, земјотресот со јачина од 6,4 степени што ја погоди Албанија, според јачината е еквивалент на 60.000 тони ТНТ експлозив или еквивалент на три атомски бомби.

Албанија од раните утрински часови е потресена од повеќе земјотреси, при што последниот евидентиран е нешто после 14 часот, со јачина од пет степени според Рихтеровата скала, а во меѓувреме се регистрирани дури 40 потреси.

Според најновите податоци, 16 лица го загубија животот во оваа природна катастрофа, од кои две деца.

Нема податоци за тоа колку граѓани се уште се наоѓаат под урнатините, а според последните информации е дека во последните 10 часа се спасени 42 лица.

Најтешко погодени области се Драч и Тумане.

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе