Јачината на земјотресот во Албанија како три атомски бомби (ФОТО+ВИДЕО)

Според податоците објавени на порталот Вулкан дискавери, земјотресот со јачина од 6,4 степени што ја погоди Албанија, според јачината е еквивалент на 60.000 тони ТНТ експлозив или еквивалент на три атомски бомби.

Албанија од раните утрински часови е потресена од повеќе земјотреси, при што последниот евидентиран е нешто после 14 часот, со јачина од пет степени според Рихтеровата скала, а во меѓувреме се регистрирани дури 40 потреси.

Според најновите податоци, 16 лица го загубија животот во оваа природна катастрофа, од кои две деца.

Нема податоци за тоа колку граѓани се уште се наоѓаат под урнатините, а според последните информации е дека во последните 10 часа се спасени 42 лица.

Најтешко погодени области се Драч и Тумане.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе