Изведен е вториот меѓународен комерцијален лет од Кабул (ВИДЕО)

Уште еден авион на Катар ервејс полета вчера од аеродромот во Кабул, еден ден откако 100 странски државјани заминаа на првиот лет по заминувањето на американските сили.

Фото: ЕПА

Не е познато колку патници имало на вчерашниот лет, ниту која е нивната националност, пренесува Си-ен-ен.

Снимката на катарската телевизија Ал џезира покажува дека авионот претходно вчера слетал на Меѓународниот аеродром во Кабул, каде што била истоварена помошта, а потоа патниците се качиле.

Првиот меѓународен комерцијален лет по 30 август и заминувањето на американските сили од Авганистан беа извршени завчера од аеродромот во Кабул, а авионот на Катар ервејс слета во Доха.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе