Израелските наставници без ковид-потврда не смеат да одат на работа и ќе останат без плата

Наставниците во Израел без ковид-потврда, кои исто така не сакаат да бидат тестирани на ковид-19, нема да можат да ја вршат својата работа од 3 октомври и нема да примаат плата, објави израелското министерство за образование.

Фото: ЕПА

Таканаречената зелена пропусница може да ја добијат лица кои биле вакцинирани или оздравеле од ковид-19.

Наставниците без зелена пропусница или без негативен тест, исто така, нема да можат да одржуваат настава преку интернет и нема да примаат плата, потврди во четвртокот портпаролката на министерството за образование.

Според медиумските извештаи, од 3 октомври ковид-потврдите ќе важат само шест месеци по добивањето на втората доза. После тоа, неопходно е да добие трета, т.н бустер доза.

Министерството за здравство во четвртокот потврди 5,921 нов случај на инфекција. Досега, 60 проценти од 9,4 милиони жители во Израел се вакцинирани со две дози, а нешто помалку од 34 проценти ја примиле и третата доза.

Експертите во последните денови тврдеа дека здравствениот систем е преоптоварен со невакцинирани пациенти.

Кон крајот на јули, Израел стана првата земја што воведе употреба на трета доза.

Ваквата одлука министерството за здравство ја оправдува со податоците според кои ефективноста на вакцината од јуни нагло опаднала.

Вакцинација со третата доза се спроведува во Израел најмалку пет месеци по примањето на втората доза.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе