Во нападите од Хамас

Израелската војска објави снимки од последиците на проектилите јужно од Тел Авив (ВИДЕО)

Телевизијата Ал-Арабија на Твитер објави видео од последиците од ракетниот напад во областа јужно од Тел Авив. Истата телевизија известува дека израелскиот одбранбен систем Железна купола пресретнал и уништил ракети на аеродромот Бен Гурион. Експлозиите можеа да се слушнат во Тел Авив.

Фото: ЕПА

Нова салва ракети беa испукани од Газа кон Тел Авив, пренесуваат израелските медиуми.

Израелскиот новинар Барак Равид на Твитер објави дека Хамас истрелал најмалку 30 ракети кон Тел Авив и централен Израел. Повеќето ракети беа пресретнати од израелскиот одбранбен систем Железна купола, но неколку ракети го погодија градот Рамат Ган.

Израелската војска на Твитер објави видео од градот по ракетниот напад од Газа.

Додека Хамас ги ракетира израелските градови, израелската војска не запира со воздушните напади врз упориштата на Хамас и Исламски џихад во Газа.

„Нема да дозволиме овој терор да остане без одговор“, се вели во изјавата на ИДФ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе