Израел вакцинираше повеќе од половина од населението со две дози, животот се враќа во нормала

Израел вакцинираше повеќе од половина од населението со обете дози на вакцината против ковид-19, соопшти денес министерството за здравство.

EPA-EFE/ABIR SULTAN

Ова ѝ овозможи на земјата со 9,3 милиони жители да започне со укинување на мерките за ограничувања во борбата против ковид-19, така што животот во Израел полека се враќа во нормала.

Дистрибуцијата на вакцината Фајзер/Бајонтек започна во земјата во декември, а се вакцинираат граѓани постари од 16 години.

Вакцината се смета дека е целосно ефикасна една недела по втората доза.

Во соопштението, со кое е објавено новото големо достигнување што го следи постојаниот пад на бројот на новозаболени со коронавирус, министерот за здравство Јули Еделштајн ги повика сите граѓани да ги следат здравствените препораки за „коронавирусот да не се врати“.

Израел смета дека Палестинците во источен Ерусалим се дел од нивното население и обезбеди вакцини и за нив. Исто така вакцината им е понудена и на Палестинците кои работат во Израел и израелските населби во окупираниот Западен брег.

Палестинските власти започнаа кампања за вакцинација од ограничен опсег во Газа и на Западниот брег користејќи дози што им се дадени од Израел, Русија, Обединетите Арапски Емирати и глобалната програма за дистрибуција на вакцини Ковакс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ABIR SULTAN

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе