Израел предводи во светот според брзината на вакцинирање

Израел досега против ковид-19 вакцинираше убедливо најголем процент од својата популација меѓу сите земји во светот и во само еден ден се вакцинирани рекордни 224.000 луѓе, напиша во петокот министерката за здравство Јули Еделстајн на Твитер.

EPA-EFE/ABIR SULTAN

Со тој број на вакцинирани во четвртокот, вкупниот број на луѓе кои ја примиле првата доза на вакцината изнесува 2.4 милиони, а двете дози ги примиле 850.000.

Израел ја започна својата кампања за вакцинација на 19 декември и напредува со невидено темпо. За споредба, во Германија - земја со девет пати поголема популација - првата доза на вакцината ја примиле 1.3 милиони луѓе, а само 78.000 ја примиле и втората доза потребна за целосна имунизација.

Израелската влада рано нарачала доволен број дози на вакцината и склучила договор со производителот на вакцини Фајзер за да обезбеди медицински податоци за возврат.

Експертите исто така веруваат дека силниот и високо дигитализиран систем на јавното здравство придонесува за успехот на кампањата за вакцинирање.

Израел во моментов се бори со трет бран на заразата, а карантинот во земјата е во сила до крајот на јануари.

На луѓето им е дозволено да се оддалечат најмногу еден километар од своите домови. Во петокот се пријавени 7.099 новоинфицирани лица.

Постојат голем број на заразени лица во ултраортодоксните заедници, каде што големи семејства често живеат во мали населби и им пркосат на владините правила, наместо тоа ги следат упатствата на нивните духовни водачи. Многу ултраортодоксни верници одбиваат вакцинација.

Според податоците на интернет страницата „Нашиот свет во податоци“, по Израел, кој најмалку со една доза вакцинирал 38 проценти од својата популација, следат Обединетите Арапски Емирати со 22,7 проценти, Бахреин со 8,5 проценти, Велика Британија со 8 проценти и САД со 5,3 проценти.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ABIR SULTAN

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе