Израел ги укинува сите епидемиолошки мерки во април

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е оптимистичен дека во април ќе ги укине сите мерки против новите соеви на коронавирусот и дека земјата ќе се врати во нормалниот тек.

EPA-EFE

Наведувајќи дека повеќе од милион луѓе постари од 16 години во земјата не се вакцинирани против коронавирусот, Нетанјаху кажа дека луѓето низ светот ги чекаат вакцините, но дека во Израел вакцините ги чекаат луѓето.

„Мораме да го смениме тоа“, кажа Нетанјаху.

Потврдувајќи ги извештаите дека Израел испраќа вакцини во други земји, Нетанјаху кажа дека на тој начин не го доведуваат во прашање вакцинирањето на ниту еден израелски државјанин.

Кажа дека целта им е да го завршат вакцинирањето на сите луѓе постари од 16 години во Израел на крајот на март и планираат земјата да ја вратат во нормалниот тек во април.

Локалните медиуми наведуваат дека управата на Тел Авив планира да испрати вакцини против ковид-19 во повеќе од 15 земји, вклучувајќи ги Палестина, Италија, Чешка и Унгарија.

Според податоците на министерството за здравство, првата доза од вакцините во Израел, кој има околу 9,3 милиони жители, ја примиле 4.537.244 лица, а втората доза 3.146.509.

Во таа земја од последици на вирусот умреа 5.648 лица, а вкупниот број случаи надмина 761.000.

Израелскиот парламент усвои закон според кој евиденцијата на вакцинираните во таа земја ќе им биде достапна на сите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе