Израел ги повика младите да се вакцинираат

Израелски здравствен службеник повика повеќе млади на возраст од 12 до 15 години да се вакцинираат, повикувајќи се на новите жаришта на зараза што ги припиша на позаразната делта варијанта на вирусот.

Фото: ЕПА

Израел ја прошири можноста за вакцинирање и на адолесценти минатиот месец, а заразата нагло опадна во последните недели.

Од вкупно 9,3 милиони жители, одзивот за вакцинација запре на 55 проценти, што укажува на тоа дека возрасната популација во голема мера престанала да се вакцинира.

Но, враќањето на ковид-19 бил забележан во две училишта минатата недела, придонесувајќи за дневно зголемување на стапката позитивни меѓу тестираните лица од месечниот просек од 0,1 процент на 0,3 проценти во саботата и 0,6 проценти во понеделникот, покажаа податоците на министерството.

Министерството најверојатно ќе издаде препорака за вакцинирање на адолесценти на возраст од 12 до 15 години, рече Нахман Еш, национален координатор за борба со пандемијата.

„Мислам дека дефинитивно тоа би било правилно во оваа фаза, кога гледаме избувнување на делта варијантата во земјата“, рече тој на радио.

„Не треба да чекаме да се зголемат бројките. Видовме дека одреден број деца се заразија во текот на изминатата недела“.

Покрај тоа, израелските власти соопштија дека размислуваат за воведување казни за родителите чии невакцинирани деца не одат во самоизолација по пристигнувањето во земјата од странство, како што се наложува.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе