Израел ги фати последните двајца Палестинци кои избегаа од затвор на филмски начин

Израелската војска во неделата објави дека ги фатила последните двајца палестински затвореници, од кои шестмина избегале од еден од најстрого чуваните затвори пред две недели.

EPA-EFE/ATEF SAFADI

Последните двајца бегалци биле уапсени од специјалните сили при потрага во Јенин, северниот дел на Западниот брег.

„Заедно со двајцата терористи, уапсени се и двајца помошници. Четворицата од нив се проследени на понатамошно испрашување“, соопшти војската.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет ги пофали сите што учествуваа во акцијата.

„Би сакал да им се заблагодарам на специјалните сили што работеа деноноќно, и за време на празниците и на Шабат, за да го завршат случајот“, рече премиерот.

Шест затвореници избегаа од затворот со максимална безбедност Гилбо на 6 септември преку тунел ископан низ подот во бањата, за што им било потребно една година.

Минатата недела израелската војска пронајде четворица од избеганите затвореници.

Се работи за затвореници претежно осудени на доживотен затвор поради терористички напади врз Израел.

Петмина се членови на исламистичкиот џихад, а шестиот е Закарија Зубеиди високо позициониран лидер на Бригадата маченици Ал-Акса, коалиција на палестински вооружени групи на Западниот брег.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ATEF SAFADI

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе