Израел бомбардираше позиции на сириската војска во близина на Голанската висорамнина (ВИДЕО)

Рано утринава израелски авиони фрлиле неколку проектили врз позиции на сириската војска во регионот Кенитра, додека сириски извори тврдат дека воздушниот напад бил успешно одбиен, пренесуваат агенциите.

Според извештајот на сириската државна агенција САНА, која се повикува на воени извори, нападот во близинанна селото Хадер, кое се наоѓа во пограничниот појас на Голанската висорамнина, предизвикал само материјална штета.

Неколку часа претходно израелските сили урнале сириско беспилотно летало кое го надгледувало пограничниот појас и влегло во израелскиот воздушен простор на Голанската висорамнина.

Вчера израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на средбата со рускиот претседател Владимир Путин порача дека „Израел не е закана за сирискиот претседател Башар ал Асад“ и побара од Москва да ги тргне иранските сили од Сирија.

„Нема да преземаме акции против режимот на Асад, а вие тргнете ги Иранците“, ги пренесе неименуван висок ирански функционер зборовите на Нетанјаху упатени до рускиот претседател Путин за време на средбата во Москва.

Москва предложила да бидат распоредени на 80 километри од границата и не се согласи на целосно заминување, пренесе истиот извор.

Русија веќе работи на тоа иранските сили да се повлечат од областа на Сирија во близина на Голанската висорамнина, која Израел ја окупираше во 1967 година за време на воените конфликти на Блискиот Исток.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе