Издадено предупредување, пристигнува „Ирма“

Ураганот „Ирма" што се движи кон Карибите и јужниот брег на САД прерасна во четврта категорија.

Како што е наведено, Центарот за урагани на САД издаде предупредување за повеќе области, делови од Ливардовите Острови, Британските и Девствените острови и Порторико како резултат на зајакнувањето на невремето со потенцијален опасен по живот ветар, бранови и поплави, пренесоа агенциите.

Ураганот од четврти од вкупно пет категории според Сафир-Симпсоновата скала, подразбира ветар со брзина 209 до 251 километар на час со катастрофални резултати, вклучувајќи и корнење дрвја, кинење водоводи, прекин на електричната енергија и вода, како и уништување на имот.

Во изминатата недела, ова е втор ураган на територијата на САД.

„Ирма“ која во моментов развива брзина на ветар од 215 километри на час, претставува закана и за источниот брег на САД и Флорида, која синоќа прогласи вонредна состојба, а според очекувањата на центарот, се очекува во вторник вечер или во среда наутро да стигне до  Ливардовите Острови, а до сабота до Флорида.

Во Порторико прогласена е вонредна состојба, училиштата се затворени, а гувернерот објави дека ќе бидат отворени засолништата за сместување до 62.000 луѓе. Националната гарда, како и носачи на авиони кои можат да учествуваат во спасувањето, се во подготвеност.

Како што е наведено, дури и ако таа земја избегне директен удар од ураганот и обилните дождови можат да направат голема штета.

За сега, предупредувањата за ураганот се издадени на 12 острови, вклучувајќи ги Антигва, Барбуда, Ангила, Монсерат, Сен Мартен, Саба, а предупредувањето означува дека ураганот се очекува во наредните 36 часа.

На Хаити, е објавено предупредување дека ураганот се очекува во следните три дена.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе