Издаден налог за апсење на поранешниот боливиски претседател Моралес (ФОТО)

Боливиски обвинител денес издаде налог за апсење на поранешниот претседател на таа држава Ево Моралес, обвинувајќи го за повик на насилство и тероризам.

Фотографијата на налогот на својот профил на Твитер ја објави министерот за внатрешни работи Артуро Муриљо.

Властите тврдат дека Моралес им наредил на своите поддржувачи да ги блокираат градовите во намера со сила да ја избркаат привремената претседателка на земјата Жанин Ањес, која ја презема власта откако Моралес беше принуден да поднесе оставка.

Моралес, кој на 10 ноември поднесе оставка по уличните протести и притисоците од војската и полицјата, на 12 ноември замина во Мексико. Поранешниот боливиски претседател минатата недела пристигна во Аргентина, како поднесувач на барање за азил, а аргентинските власти соопштија дека тој ќе добие статус на бегалец.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе