Избрана за премиерка, поднесе оставка истиот ден, сега повторно е премиерка

Магдалена Андерсон по втор пат за една недела е избрана за премиерка на Шведска.

EPA-EFE

Андерсон на таа позиција беше избрана минатата недела и така стана првата жена премиер во историјата на Шведска. Меѓутоа, само осум часа по доаѓањето на функцијата, таа поднесе оставка. Таа тогаш донесе одлука да се повлече бидејќи нејзиниот предлог буџет не беше изгласан во собранието.

Шведските пратеници денес повторно гласаа за неа.

Претседателот на шведскиот парламент Риксдаг Андреас Норлен кажа дека жали за тоа што се случило минатата недела, а откако повторно ги анкетирал лидерите на партиите, заклучил дека ќе гласаат повторно за избор на Андерсен.

Се очекува таа овој пат да даде заклетва на позицијата шеф на владата, и така да го наследи Стефан Левен кој поднесе оставка.

Иако претходно беше избрана на неколку часа пред да ја поднесе оставката, таа официјално не ја презема должноста.

Тоа традиционално се прави по претставувањето на владата на кралот, што е закажано за петок.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе