Вонредни избори по оставката на Харадинај

Избори на Косово кон крајот на септември

Вонредните парламентарни избори на Косово ќе се одржат кон крајот на септември, а се очекува косовскиот претседател Хашим Тачи гласањето да го закаже за 20 септември, јавува Газета експрес.

Како што објави косовскиот портал, Тачи датумот на изборите ќе го соопшти штом ќе биде распуштен парламентот, а седницата на косовското собрание на која тоа ќе биде тема е закажана за 22 август.

Лидерите на сите парламентарни партии се изјаснија дека е потребно одржување вонредни избори за да се состави нова влада по оставката на премиерот Рамуш Харадинај.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе