Изби пожар во српска фабрика за муниција, ден претходно имаше експлозија во погонот (ВИДЕО)

Пожарот кој изби над фабриката за муниција Слобода во Чачак беше локализиран синоќа околу 22 часот. Сè уште не се знае причината за пожарот кој изби вчера во 20 часот и ја зафати шумата над фабриката.

EPA-EFE

Пожарот ги вознемири граѓаните кои живеат во близина на фабриката и стравуваа по силната експлозија во еден од погоните на фабриката која се случи ден претходно. Во експлозијата беа полесно повредени тројца работници, а повеќе десетици семејства од околината на фабриката беа евакуирани.

Експлозии во фабриката имаше и порано.

На 4 јуни оваа година се случија низа експлозии во фабриката.

Локалното население наведува дека тогаш како последица на експлозијата им настрадала стоката, а некои велат дека во своето село нашле шрапнели и делови од оружје. Мештаните тврдат дека имало и видливи штети на улиците и автомобилите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе