Според МНР на Обединетите Арапски Емирати

Избеганиот авганистански претседател Гани и семејството „се пречекани во ОАЕ на хуманитарна основа“

Во кратко соопштение Министерството за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати објави дека земјата ги примила Ашраф Гани и неговото семејство „на хуманитарна основа“, откако соборениот претседател избега од Авганистан во неделата, кога талибанците се приближија до Кабул.

Фото: ЕПА

„Министерството за надворешни работи и меѓународна соработка на ОАЕ може да потврди дека Обединетите Арапски Емирати им посакаа добредојде на претседателот Ашраф Гани и неговото семејство во земјата од хуманитарни причини“, гласи целото соопштение, објавено на веб-страницата на министерството во вторникот.

Амбасадата на Русија во Кабул во понеделникот објави дека Гани избегал од земјата со четири автомобили и хеликоптер полн со готовина, и дека морал да остави дел од парите, бидејќи не собирало сè.

Авганистанскиот потпретседател Амрула Салех вчера се прогласи за вршител на должноста претседател на државата и повика на отпор кон талибанците. Тој прецизира дека според Уставот се смета за в.д. претседател, имајќи предвид дека досегашниот претседател избега од земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе