Италијанско семејство загина кај вулканот во близина на Неапол (ВИДЕО)

Момчето и родителите загинаа денеска, кога под нив се сруши тлото на просторот на кратерот на вулканот Солфатара во близина на Неапол.

Се верува дека момчето се онесвестило поради гасовите пред да падне во кратерот. Родителите се обиделе да го спасат, но кратерот се срушил, пренесе Гардијан.

Италијанските пожарникари изјавија дека извадиле три тела од плитката дупка во делот од кратерот на вулканот Солфатара што е ограден за туристите да не доаѓаат на тоа место.

„Или имало мала експлозија или земјата едноставно пропаднала под нивната тежина и паднале во дупката“, изјави портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари и истакна дека несреќата се случила во оградениот простор.

Жртвите се туристи од северна Италија, 45-годишен маж, 42-годишна жена и 11-годишен син. Помладиот син, седум години, не паднал во дупката и е неповреден. Тоа преживеало бидејќи отишло во потрага по помош.

Причината за смртта ќе биде официјално утврдена по обдукцијата, а пожарникарите кои беа на местото на настанот, велат дека жртвите најверојатно настрадале од жешките гасови што излегуваат од земјата во пределот на кратерот.

Солфатара е еден од многуте вулкански кратери во областа на Кампи Флегреи 20 километри западно од Неапол, кој за туристи е отворен уште од 1900 година. Од земјата во оваа област се ослободуваат водни пареи од 160 степени Целзиусови.

Областа на несреќата е позната и по честото срушување на тлото.

Еден од локалните работници, Диего Витаљано, рече дека е најлошата несреќа што ја видел во својот живот.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе