Италијанскиот премиер ги повика проевропските пратеници да ја спасат владата

Италијанскиот премиер Џузепе Конти ги повика синоќа „проевропските“ и „либералните“ пратеници да му се придружат и да го спасат мнозинството во коалициската влада по излегувањето на помалата партија и со тоа да спречат доаѓање на власт на евроскептичната десница.

EPA-EFE

Среде здравствената криза со која викендов беше оправдано воведувањето на новите порестриктивни мерки, коалициската влада, на власт од септемвру 2019, би можела да падне по оставките на две министерки и државниот секретар од редовите на Италија вива, помалата партија која ја води поранешниот премиер Матео Ренци.

Во обраќањето во Пратеничкиот дом, каде неговите коалициски партнери Демократската партија и Движењето на 5 ѕвезди го имаат мнозинството, Конти ги бранеше своите резултати и го нападна поранешниот сојузник Ренци, истакнувајќи дека тој нема да учествува во реорганизираната влада.

Пратениците во текот на вечерта, како што се очекуваше, ѝ изгласа недоверба на владата, но нејзиниот вистински тест ќе биде денес, кога премиерот ќе дојде во Сенатот на ризично гласање: без 18-те пратеници на Италија вива неговата влада повеќе нема мнозинство таму.

„Да кажеме отворено: минатото не може да се избрише. Време е да свртиме страница“, кажа претходно Конте. „Оваа земја заслужува единствена влада која ќе работи полно работно време за доброто на своите граѓани“.

Потоа побара „јасна и транспарентна поддршка“ од сите пратеници кои „се гледаат во темелите на најблагородните европски традиции, либералните, народните и социјалистичките“, директно предупредувајќи на опасноста од доаѓањето на евроскептиците на власт. „Сите на кои во срце им е судбината на Италија ги повикувам: Помогнете ни!“, порача Конте.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе