Италијанскиот министер Салвини повторно обвинет за киднапирање мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини изјави дека е повторно обвинет за киднапирање мигранти поради блокирање на хуманитарен спасувачки брод.

Салвини од Монца, град во северниот дел на земјата, рече дека е под истрага поради задржување на германската невладина организација Си-воч во јануари.

„Повторно сум под истрага, но ќе повторам, некои министри можат да бараат што сакаат, но додека сум јас министер за внатрешни работи италијанските пристаниште се и ќе бидат затворени (за спасувачките бродови на невладините организации)“, рече Салвини.

Бродот Си-воч е задржан речиси една недела во близина на источниот брег на Сицилија, пред да му биде дозволено на 31 јануари да влезе во пристаништето на Катанија и да истовари 47 мигранти.

Италија дозволи мигрантите да бидат истоварени на пристаништето само откако шест земји од Европската унија Германија, Франција, Португалија, Романија, Малта и Луксембург се согласија да ги расподелат мигрантите.

Салвини за првпат беше обвинет за киднапирање во сличен случај во август минатата година, кога било одложено истоварувањето на 170 мигранти од бродот на италијанската крајбрежна стража.

Во долготрајната законска постапка обвинителите побараа да му се суди на Салвини, но процесот во март го укина италијанскиот Сенат, повикувајќи се на имунитетот на министерот.

Се верува дека новиот случај против Салвини исто така нема далеку да стаса.

Според Салвини, тужителот кој писмено го известил за започнувањето на истрагата предлага да се отфрлат обвиненијата, но дека судиите треба за тоа да одлучат.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе