Италијански војник избоден со нож во Милано, напаѓачот викал „Алаху акбар“

Италијански војник бил прободен со нож во грлото од напаѓач што извикувал „Алаху акбар“ пред Централната станица во Милано.

Нападот се случил околу 10:45 часот по локално време. Војникот бил погоден во вратот и рамото за време на бесниот напад, пренесоа италијанските медиуми.

Напаѓачот избегал, но брзо бил уапсен од полицијата, на која исто така ѝ викал „Алаху акбар“.

На местото дошле полицајци и војници и воспоставиле безбедносен кордон. Во тек се истраги за да се утврди дали нападот е поврзан со тероризам.

34-годишниот војник бил однесен во блиската болница на итен третман, од каде што велат дека неговата состојба не е опасна по живот и покрај длабоката рана на вратот.

Напаѓачот, наводно странски државјанин, бил вооружен со ножици и очигледно бил редовен посетител на станицата.

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе