Италијанците излегоа на улиците поради новите мерки, во Милано фрлаа молотови коктели (ВИДЕО)

Во неколку италијански града се одржаа протести поради владините мерки против коронавирусот, јавуваат италијанските медиуми.

EPA-EFE

Некои од мерките вклучуваат затворање на баровите и рестораните во 18 часот и целосно затворање на салите за вежбање, базените, киносалите и театрите.

Ситуацијата во некои градови ескалираше, а екстремистичките групи значително влијаат врз тензиите на протестите. Демонстранти врз полицијата фрлаа петарди и шишиња, а во Милано фрлаа молотови коктели и го блокираа сообраќајот.

Ситуацијата синоќа беше напната и во Торино, демонстрантите фрлаа димни бомби, а беше повреден и еден фотограф.

Претходно месецов во Рим се одржаа два различни протести на противниците на носењето маски, а еден од нив го организираа неофашисти.

Неофашистичката група Форца нуова собра повеќе стотици луѓе затоа што сметаат дека „маските се симбол на потчинетост“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе