Промовираниот лек на Трамп

Италија и Белгија ѝ се придружија на Франција и го одбија хидроксихлорокинот за третман на ковид-19

Италија и Белгија ѝ се придружија на Франција да се забрани употребата на контроверзниот хидроксихлорокин за лекување на пациенти со ковид-19, додека се множат прашањата за неговата безбедност.

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Во средата, Франција го отповика декретот со кој се одобрува препишувањето на анти-маларичниот лек за новиот коронавирус по одлука на владината здравствена советодавна агенција.

Сега белгиското здравствено тело предупреди за употребата на лекот надвор од тековните клинички испитувања.

Италијанските здравствени власти, исто така, заклучија дека има премалку докази за поддршка на употребата на хидроксихлорокинот за ковид-19 и дека недостатокот на докази значи дека треба да се забрани надвор од клиничките испитувања.

Италијанската агенција за лекови (АИФА), исто така, наведе нови клинички докази за употребата на лекот што „укажува на зголемен ризик од несакани реакции со мала или никаква корист“.

„Во очекување на поцврсти докази од клиничките испитувања што се спроведуваат и во Италија и во други земји во светот“, донесена е одлука да се запре овластувањето за неговата употреба во болници и дома, рече АИФА.

Новата студија објавена во медицинскиот журнал Лансет не можеше да ја потврди користа од земањето на лекот како третман против вирусот. Откриено е дека земањето на лекот е всушност поврзано со зголемени ризици од смртност во болницата кај пациенти со ковид-19.

Британскиот фармацевтски регулатор, исто така, во средата соопшти дека студијата со хидроксихлорокин започната од Оксфордскиот универзитет е „паузирана“ за помалку од една недела откако е започната поради безбедносни причини, а другите испитувања на антималаричните лекови за ковид-19 продолжуваат „под внимателен надзор“.

Американскиот претседател Доналд Трамп го промовираше хидроксихлорокинот како потенцијално чудотворен лек, тој дури месецов изјави и дека го зема лекот како „превентивна мерка“ против зараза.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе