Истражување: 79 отсто од Американците веруваат дека Бајден победи на изборите

Речиси 80 отсто од Американците, меѓу кои голем број републиканци, го признаваат Џо Бајден за нов претседател откако медиумите врз основа на водството во клучните држави на изборите на 3 ноември го прогласија за победник, покажува истражување на Ројтерс/Ипсос.

EPA-EFE

Бајден, на кој му се потребни 270 електорски гласа за победа, освои 279 наспрема 214 колку што освои сегашниот американски претседател Доналд Трамп.

Бајден освои 76,3 милиони гласови 50,7 отсто од гласовите на гласачите, а Трамп 71,6 милиони, односно 47,6.

Анкетата на Ројтерс/Ипсос која е спроведена од саботата до вторникот утврдила дека 79 отсто од возрасните Американците веруваат дека Бајден ја освоил Белата куќа.

Три отсто веруваат дека победил Трамп.

За 13 отсто изборите сè уште не се одлучени, а пет отсто од анкетираните немаат став за тоа кој победил на изборите.

Речиси секој демократ и околу 60 отсто од републиканците веруваат дека победил Бајден.

Едисон рисрч, кој ги спроведува анкетите за Ројтерс и други медиуми, во саботата објави дека Бајден победил на американските избори откако го зголеми водството пред Трамп во една од клучните држави – Пенсилванија.

Трамп не го признава поразот и без доказ тврди дека имало масовна измама на изборите.

Според анкетата 70 отсто од Американците меѓу кои 83 отсто од демократите и 59 отсто од републиканците им веруваат на своите изборни комисии дека чесно си ја работат работата.

Истражувањето покажало дека 72 отсто од анкетираните веруваат дека губитникот мора да го признае поразот, а 60 отсто веруваат дека Трамп во јануари мирно ќе ја предаде власта.

Анкетата била спроведена врз 1.363 анкетирани.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе