Њујорк

Историска црква изгоре во пожар на Менхетн (ФОТО+ВИДЕО)

Историска црква во њујоршкиот кварт Долен Менхетн во кој служби одржувала една од најстарите верски организации во Њујорк изгоре во пожар.

EPA-EFE

Пожарот утринава се проширил од зградата до неа, а во несреќата нема жртви.

Црквата изгорела од пожар кој се префрлил во пет часот наутро од станбена зграда изградена до неа.

Изградена во 1892 година, во црквата служби држела една од најстарите религиски организации во Њујорк, која датира уште од основањето на населбите на протестантските доселеници од Холандија во 1620-тите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе