Истанбулскиот аеродром повторно отворен по проблемите со снегот (ВИДЕО)

По двата дена големи нарушувања поради обилните снежни врнежи, аеродромот во Истанбул денес повторно продолжи со работа, потврди оперативната компанија ИГА.

EPA-EFE

Две од трите писти на аеродромот се целосно исчистени од снегот. Компанијата очекува да продолжи со работа во полн капацитет подоцна денес, соопшти портпаролот на ИГА.

Повеќе не се откажуваат откажувања на летови, но на патниците им се советува да ја контактираат својата авиокомпанија пред тргнувањето. Националниот авиопревозник Туркиш ерлајнс исто така ги советуваше патниците на помалиот аеродром Сабиха Гокчен на азиската страна на градот да ја контактираат компанијата пред тргнувањето.

Истанбулскиот аеродром, голем меѓународен јазол, привремено беше затворен во понеделникот поради снежна бура. Бројни патници останаа и мораа да преноќат во терминалите.

Некои корисници на социјалните мрежи објавија фотографии од патници кои спијат на подот и демонстрираа барајќи хотелска соба. Стотици патници беа принудени да останат таму, а некои спиеја на лентите за багаж, јавија локалните медиуми.

Аеродромот, кој почна со работа во 2019, примил 37 милиони патници во 2021 на 269 дестинации од Блискиот Исток до САД. Се очекува снежните врнежи да ослабат во градот со 16 милиони жители, но метеоролошката агенција предупреди на голомразица и слаба видливост, како и на силни врнежи снег за остатокот на внатрешноста на Анадолија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе