Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Виена

Терористичката организација Исламска држава ја презеде, без конкретни докази, одговорноста за нападот во Виена, во кој напаѓачот, кого го уби полицијата, уби четири лица, јавува Ројтерс.

EPA-EFE

Со соопштението, додава британската агенција, објавена е и фотографија на маж кого го нарекуваат Абу Дагнах ал Албани, за кој се наведува дека е одговорен за нападот.

Убиениот напаѓач е идентификуван како дваесетгодишниот државјанин на Австрија и Македонија Фејзулаи Кујтим, кој претходно е осудуван за тероризам за обидот за придружување на екстремистичката група Исламска држава во Сирија.

Во претрес на 15 куќи уапсени се 14 лица поврзани со напаѓачот, соопшти австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе