ИСИС уби 11 ирачки војници додека спиеле

Вооружени борци на Исламска држава во четвртокот нападнаа касарна во планинска област северно од Багдад, убивајќи 11 војници додека спиеле, соопштија ирачките власти.

Фото: скриншот

Засега не се познати точните детали за нападот, но двајца функционери изјавија за АП дека милитантите упаднале во касарната во 3 часот наутро по локално време и ги убиле војниците.

Ова е еден од најсмртоносните напади врз ирачката војска во последните месеци.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе