ИСИС сега е присутна во сите авганистански провинции, вели претставник на ОН

Претставничката на ОН во Авганистан во средата даде мрачна оцена за ситуацијата по преземањето на власта од талибанците, велејќи дека еден разгранок на групата Исламска држава се зголемил и сега е присутен во речиси сите 34 провинции.

Фото: ЕПА

Специјалната претставничка на ОН Дебора Лајонс му рече на Советот за безбедност на ОН дека одговорот на талибанците на проширувањето на Исламската држава-покраина Хорасан (ИСКП) „изгледа дека во голема мера се состои од вонсудски притворања и убиства“ на осомничените борци на ИСКП.

„Ова е област што заслужува повеќе внимание од меѓународната заедница“, рече таа.

Таа го кажа ова неколку часа откако групата - идеолошки непријател на талибанците - ја презеде одговорноста за двете експлозии во кои загина најмалку едно лице, а беа ранети уште шест други во шиитска муслиманска населба во Кабул.

Талибанците, рече таа, не успеаја да го запрат растот на ИСКП.

„Некогаш ограничена на неколку провинции и на главниот град, ИСКП сега се чини дека е присутна во речиси сите провинции и е сè поактивна“, рече Лајонс и додаде дека бројот на нападите на групата се зголемил од 60 напади во 2020 година на 334 оваа година.

Иако талибанците „искрено се трудат да се претстават како влада“ откако го зазедоа Кабул во август по 20-годишната војна со Соединетите Држави, тие продолжуваат да ги исклучуваат претставниците на другите сектори на општеството и да им ги ускратуваат правата на жените и девојките.

Мисијата на ОН редовно добива сигурни информации за претреси на куќи и „вонсудски убиства“ на поранешен безбедносен персонал и функционери, рече таа.

Лајонс повторно предупреди на хуманитарна катастрофа додека се наближува зимата поради неуспешната економија и сушата.

Таа ја замоли меѓународната заедница да најде начини за финансирање на платите на здравствените работници, наставниците и хуманитарните работници, велејќи дека хуманитарната помош е недоволна.

Економскиот колапс ќе поттикне недозволена трговија со дрога, оружје и луѓе и нерегулирана размена на пари, што „може само да помогне во олеснувањето на тероризмот“, рече Лајонс.

„Овие патологии прво ќе го погодат Авганистан“, рече таа. „Потоа ќе го заразат регионот.“

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе