ИСИС објави фотографии од бомбашите во Шри Ланка (ФОТО)

Исламска држава ја презема одговорноста за бомбашките напади на Шри Ланка во кои на католички Велигден беа убиени најмалку 320 луѓе, објави Амак, „новинската“ агенција на терористичката организација, не наведувајќи докази за тврдењата.

Амак подоцна во текот на денот објави и фотографија од осум мажи за кои тврди дека се терористите кои ги извршија нападите во црквите и хотелите. Со фотографијата ги објавија и наводните имиња на седум од напаѓачите со опис кој од нив учествувал во кој напад. Се тврди и дека еден од нив се судрил со полицијата и убил тројца полицајци.

Покрај фотографијата тие објавиле и снимка на која се гледа како мажите од фотографијата се колнат на верност на „калифатот“ и на лидерот Абу Бакр ал Багдади и извикуваат „алаху акбар“.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе