По ракетниот напад врз базите во Ирак

Иранското електронско војување – смрт за американските дронови

Набрзо по ракетниот напад на Иран врз американските бази во Ирак, иранските војници онеспособиле американски беспилотни летала, користејќи методи на електронско војување, изјави командантот на воените вселенски сили на Корпусот на чуварите на исламската револуција Амир Али Хаџизаде. Тоа значело „смрт“ за американските дронови.

„Извршивме операција на електронско војување околу 15 минути по нападот врз базата Ејн ал Асад, по што американските беспилотни летала беа надвор од контрола“, кажа тој.

Командантот додаде дека онеспособувањето на техниката им нанело на Американците „сериозен психолошки удар“.

„И покрај тоа што имаа многу авиони и воена техника околу базата Ејн ал Асад, тие не успеаја да им се спротивстават на нашите ракети“, истакна командантот.

Утрината на 8 јануари Иран со ракети ги гаѓаше позициите на САД во Ирак во знак на одмазда поради убиството на генералот на Револуционерната гарда Касем Сулејмани, извршено со дрон во Багдад на 3 јануари.

Според Пентагон, иранскиот напад врз базите мина без жртви и со мала материјална штета.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе