Иранските медиуми објавија фотографии од „заробените шпиони поврзани со ЦИА“ (ФОТО)

Фотографии на кои наводно се прикажани неколку од 17 заробени наводни оперативци поврзани со ЦИА почнаа да циркулираат во иранските медиуми.

„Идентификуваните шпиони беа вработени во чувствителни и витални центри од приватниот сектор од економска, нуклеарна, инфраструктурна, воена и сајбер област... каде што собираа доверливи информации“, се вели во изјавата на Иранското министерство за разузнавање објавено на државната телевизија.

Иран објави дека раскинал наводна шпионска мрежа на ЦИА во јуни, но официјални лица допрва треба да разјаснат дали денешната објава е поврзана.

Апсењата, наводно, се случиле во март 2019 година, но денес се објавени со фотографии кои наводно прикажуваат неколку од уапсените, како што на интернет објавија државните медиуми. Сликите се лични или семејни фотографии, а не слики од лица во притвор.

На државната телевизија денес исто така е емитуван и ирански документарец на кој наводно е прикажан офицер на ЦИА како регрутира Иранец, додека парот бил во ОАЕ.

Апсењата ја одбележуваат најновата ескалација во зголемените тензии меѓу САД и Иран, откако претседателот Доналд Трамп ја повлече Америка од меѓународниот нуклеарен договор во 2018 година. Американскиот сојузник Британија, исто така, се втурна во тековната расправија, со запленувањето ирански танкер, за потоа Иран да заплени танкер на Велика Британија.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе