Ирански министер: Нашиот танкер запленет во Саудиска Арабија е пуштен

Иранскиот танкер запленет од Саудиска Арабија е ослободен и се враќа кон Исламската Република, рече денеска ирански министер.

Државните медиуми јавуваат дека станува збор за танкерот Хепинес, и дека е ослободен по речиси три месеци.

Танкерот „Хепинес 1“ по преговорите е ослободен и сега се движи кон водите на Персискиот Залив, рече министерот за транспорт, Мохамед Еслами, објави државната новинска агенција ИРНА.

Медиумите пренесоа дека тој паднал во рацете на Саудијците откако му се расипал моторот и бил принуден да влезе во саудиското пристаниште Џеда.

Саудиските власти рекоа дека добиле повик за тревога од „Хепинес“ поради „дефект на моторот и губење контрола“.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе