Ирански министер: Нашиот танкер запленет во Саудиска Арабија е пуштен

Иранскиот танкер запленет од Саудиска Арабија е ослободен и се враќа кон Исламската Република, рече денеска ирански министер.

Државните медиуми јавуваат дека станува збор за танкерот Хепинес, и дека е ослободен по речиси три месеци.

Танкерот „Хепинес 1“ по преговорите е ослободен и сега се движи кон водите на Персискиот Залив, рече министерот за транспорт, Мохамед Еслами, објави државната новинска агенција ИРНА.

Медиумите пренесоа дека тој паднал во рацете на Саудијците откако му се расипал моторот и бил принуден да влезе во саудиското пристаниште Џеда.

Саудиските власти рекоа дека добиле повик за тревога од „Хепинес“ поради „дефект на моторот и губење контрола“.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе